Co to jest CMYK?

  • Co to jest CMYK?

    Co to jest CMYK?

  • CMYK krycie 100% oraz 50%

    CMYK krycie 100% oraz 50%

  • Paleta CMYK. Każdy kolor ma swój kąt.

    Paleta CMYK. Każdy kolor ma swój kąt.

  • Rozeta po połączeniu kolorów CMYK.

    Rozeta po połączeniu kolorów CMYK.

Co to jest CMYK?



CMYK jest to przestrzeń barw która jest wykorzystywana w druku. CMYK jest to skrót: C – Cyan, M – Magenta, Y – Yellow/Żółty, K – Black/Czarny.

Wszystkie inne kolory z palety kolorystycznej CMYK pochodzą przez łącznie. Aby uzyskać kolor czerwony łączone są kolory M i Y przy kryciu 100%. Jeżeli chcemy uzyskać pomarańczowy, wystarczy zmniejszyć wartość M do 50%. Każdy kolor w CMYK ma swój przedział barwy od 0 do 100% krycia. Łączna ilość kolorów nie przekracza 400%.

Druk farbami lub tonerami odbywa się za pomocą rastra. Raster jest to punkt, który ma kształt koła. Każdy kolor CMYK ma swój kąt: C: 15%, M: 75%, Y: 0%, K: 45%.

Połączenie barw CMYK tworzy rozetę widoczną przy dużym zbliżeniu lupą.

Sam CMYK daje nam wiele możliwości w opracowaniu ładnych wydruków. Możemy wykorzystać go do lepszej kontroli nad kolorem. Przykładowo chcemy aby nasza ulotka była zielona, ustawmy C: 100% i Y: 100% wyjdzie nam czysta zieleń bez dodatkowych kolorów, dzięki czemu maszyna drukująca wykorzysta dwa kolory w druku naszego koloru. Nasza siatka z kątami będzie prostsza a tym samym wyjdzie ładniej w druku. Nasz zielony ma być ciemniejszy? Dodajmy 20% koloru K. Nasz tekst ma być czarny? Ustawmy tylko K:100% bez kolorów pozostałych CMY. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikamy problemów z pasowaniem i z pod tekstów nie będzie widać innych kolorów. Pamiętaj też o zdjęciach. W przypadku gdy projektujesz folder czy ulotkę ze zdjęciami, zmień ich kolorystykę na CMYK, możesz też dodać profil FOGRA39. Jeżeli zdjęcia będą tak przygotowane zawsze można je potem skorygować kolorystycznie na maszynie dodawając np. koloru żółtego lub odejmując.

Unikaj dużych kryć kolorystycznych powyżej 300%. Jest o problematyczne dla drukarni offsetowych. Projekty przekraczające tą wartość będą sprawiać problemy w druku. Podczas procesu druku, farby kładzione są jedna za drugą i jeżeli mamy np. 350% nafarbienia druk nie jest w stanie przeschnąć i będzie się odbijał na innym arkuszu.